Tánctábor Szigetszentmártonban 2014
A Malá Furmicska Utánpótlás Néptánc Egyesület a korábbi évekhez hasonlóan szlovák nyelvű hagyományőrző gyerektábort szervezett. Csömör Nagyközség Szlovák Nemzetiségi Önkormányzatának támogatásával idén lehetőség nyílt arra, hogy ne a megszokott környezetben, hanem valódi tábori hangulatban, a Szigetszentmártonban működő „Mártoni Táborban” élvezhessük a 2014. augusztus 01-07-ig zajló hét napos programot. A mintegy harminc gyerek részvételével tervezett táborban fiúk és lányok egyaránt megtalálhatták a kedvükre való szórakozást.
Csömörön eddig nem folyt sem az általános iskolában sem az óvodában szlovák nyelvű képzés. Rendszeres nyári táboraink, így a 2014-ben tervezett is úgy illeszkedik a nemzetiségi oktatási tantervhez, hogy az intézményi oktatás hiányát igyekszik pótolni a lehetőségeihez mérten.
A csömöri Tót Hagyományok Házában működő hagyományőrző csoportok, így a Malá Furmicska tevékenységének is egyik fő célja az őseink nyelvének és a sajátos helyi tót nyelvjárásnak a megőrzése, dokumentálása és legfontosabb célként a 3-18 éves korosztály részére bemutatni és átadni.
Ezt a célt oly módon szándékoztunk a táborban is elérni, hogy a nyári tábor keretében a tánc és hagyományőrző koreográfiák megtanulásával, szlovák és magyar nyelvű változataik megismerésével játékos, könnyed formában tanítottunk. Nagy segítség volt Kelemen Ágnes munkája, aki a Furmicska tagjaként segítette a nyelvtanulást, hiszen anyanyelvi szinten beszéli a nyelvet. Az évközben teljesített nagyszámú, mintegy 40 fellépés garantálja a sikerélményt és biztosítja, hogy fejlődjön, és létszámban folyamatosan gyarapodjon a csoport. Munkánk határozott visszajelzése, amikor a szlovákiai testvértelepülésünkön, Mojmírovcén szlovák anyanyelvi környezetben is megértetik magukat a gyerekek, valamint a szlovák nyelven előadott műsorainkat is megérti a helyi közönség.
A nyári tábor lehetőséget teremtett a munkánk összegzésére és a mindennapi intenzív gyakorlás, tanulás eredményeként a heti program végére kész koreográfiával adhattunk számot munkánkról.
Minden délelőtt 4 óra időtartamban tánctanulás, alapozás és fő hagyományőrző koreográfiaként a szlovák nyelvre lefordított gyermek szereplőkkel előadott „Gyereklakodalom” tanulása volt a program.
Délutánonként két órában a Furmicska Néptánc Egyesület szlovák nyelvet anyanyelvi szinten beszélő tagjainak irányításával, játékos, szórakoztató formában gyakoroltuk a szlovák nyelvet és a csömöri sajátos nyelvjárás sajátosságaival is ismerkedtünk. A gyerekek játékos formában tanulták a mindennapi érintkezés és kommunikáció legfontosabb szófordulatait.
Az eredetileg egy alkalommal tervezett kézműves foglalkozáson elkezdett hímzéseket a lányok szinte minden szabadidejüket felhasználva dolgoztak, hogy a tábor végén kész munkákat mutathassanak meg a szülőknek.
Az agyagozás és korongozás munkálatait is igyekeztek befejezni, de a korábbi években elkészített és kiégetett munkák festésével nem sikerült végeznünk teljesen. Így is szép számban készültek csömöri motívumokkal festett ajándéktárgyak és hímzések.
Egy foglalkozást a hagyományos csömöri népviselet megismerésére és a ruhák ápolásának és viselési szabályinak elsajátítására fordítottunk. A pályázati keret lehetővé tette a népviseleti ruhatár bővítését. A táborban is használt próbaszoknyákat, fiú mellényt és lány zsebkendőket vásároltunk.
A záró nap előtt összeállítottuk műsorunkat és felkészültünk a szülők fogadására és megvendégelésére. A tábor utolsó napján a gyerekek vendégül látták szüleiket, családtagjaikat és bemutatták a táborban tanultakat.
A tábor nem valósulhatott volna meg az Emberi Erőforrások Minisztériuma által nyújtott jelentős támogatás, valamint a szülők önzetlen segítsége és a csömöri Szlovák Nemzetiségi Önkormányzat teljes körű támogatása nélkül. Az egyesület munkáját segítő óvó nénik rendszeresen részt vettek a próbákon és a tábor foglalkozásain.
Táncoktatónk anyanyelvi szinten beszél szlovákul, így a két nyelven folyó tánc oktatás a nyelv elsajátítását is nagyban segíti.