2018/19-es tanév összefoglaló
Február 2-án került megrendezésre a Mátyás Király általános iskolában az „iskola nézegető” program, mely a leendő első osztályosok számára add betekintést a különböző lehetőségek közé.
***
Június 18-25. Hagyományőrző gyerektábor a Szlovák Nemzetiségi Önkormányzat szervezésében
A Csömöri Tót Hagyományaink Háza, a Furmicska és a Malá Furmicska Néptánc Egyesület közös szervezésében évről évre megrendezésre kerül a hagyományokon alapuló nemzetiségi tábor.
Az idei évben is kéthetes programot – június 18-29 - szerveztünk az óvodások, az általános iskolai tanulók és a fiatalok számára. A foglalkozások összeállításában figyelembe vettük a korosztályok különbözőségét és érdeklődési körét. Ezt különösen azért kellet figyelembe venni, mert volt olyan nap, amikor több mint nyolcvan gyereket fogadtunk. A tábor befejeztével úgy gondoljuk, hogy ez sikerült is, jó hangulatú és örömteli pillanatokat, órákat valósítottunk meg napról napra a táborlakók számára. A napirendünket igyekeztünk érdekessé, de emellett tanulságossá is tenni. A délelőtt folyamán két csoportban táncoktatás folyt szlovák és magyar nyelvű játékokkal, dalokkal fűszerezve. E program megvalósítását, gyakorlását Onodiné Csecsi Katalin és Korom Zsolt táncoktatók végezték. A délutánokat kézműves foglalkozások tarkították, ahol a gyerekek kézügyességére volt szükség. Az elkészült munkadarabok (hűtő mágnes, fajátékok, csömöri mintás hímzések, gyöngyékszerek) kiállításra kerültek, amelyeket a lányok és fiúk a tábor végén hazavihettek. A gyerekek saját maguk nyújtották ki a lepénytésztát, melyet frissen megsütöttünk és jóízűen ette meg mindenki a saját lepényét.
Kísérő programként folyamatosan rendelkezésre állt a népi játszótér és Firtkó Endre a gyerekek kedvéért beüzemelte a vattacukor készítő gépet is.
A Malá Furmicska táncos lányai olyan tevékenységben is kipróbálhatták ügyességüket, amelyet első alkalommal tapasztalhattak meg. A felnőttek segítségével az általuk hordott népviselet kékfestő szoknyáját beráncolták. Idejük hátralévő részében minden kislány kihímezte a monogrammal ellátott táncos zsebkendőjét és megtanulták a csömöri hajviselet elkészítését.
Köszönetünket fejezzük ki a Gödöllői Rendőrkapitányság munkatársainak, akik a Szlovák ház melletti sportpályán közlekedésbiztonsági ügyességi pályát építettek a „versenyzők” számára, akik érdeklődéssel és kíváncsisággal vették birtokba kis kerékpárjaikkal a kiépített utat. Ezen a napon a játékos tanpálya a táborozók mellett a faluból érkező gyerekeket is várta. A program végén, tesztlapon mértük fel a gyerekek által elsajátított hasznos tudnivalókat. Természetesen a megérdemelt jutalmazás sem maradt el, melyet Dr. Vermes Péternek ezúton is köszönjük!
A pihenőidő, a játszótéri játék, a mesélés, az egyéni törődés Kati óvó néni feladata volt a kéthetes tábor ideje alatt.
Az étkeztetésben Móricz Marika néni, Venczel Ica néni és Hortobágyi Ica néni segítettek, ők készítették a finom uzsonnát és az ínyencségeket is: a palacsintát, a lángost, a görhönyt és a finom fánkot is.
Úgy gondolom, a gyerekek és a szülők véleményét is figyelembe véve, hogy sikeres két hetet zártunk. A tervezett programjainkat a közreműködők segítségével sikerült megvalósítanunk és ebben még az időjárás is kedvezett számunkra. Mindenkinek köszönöm a segítségét. Jóleső érzéssel figyeltem a nagylányokat, miközben pátyolgatták a kisebbeket, amit a kicsik ki is használtak. Kellemes pihenést, nyaralást kívánok a nyár hátralévő időszakára. Az élményeinket igyekeztünk megörökíteni, a képek és a felvételek is azt bizonyítják, hogy mindenki hasznosan tölthette el kétheti nyári szünidejét, volt ebben játék, pihenés, de játékos tanulás is.
Végezetül, számomra a jó érzés volt, hogy reggelente mosolyogva érkezett és jókedvűen táborozott együtt a sok gyermek. Játszva kóstolhattak bele nagyanyáink hagyatékába és ez által folytatódik a helyi hagyományok átörökítése.
***
Október 4-én vendégül láttuk Bp. XVI ker.-ből a Jókai Általános Iskolából érkező, iskolai
osztályt. Betekintést nyerhettek a csömöri szlovákok életébe, gasztronómiájába. Néptánc,
táncház, játékos szlovák nyelvórán és kézműves foglalkozásokon vehettek részt. Továbbá
megtekinthették a tárgyi gyűjteményünket, mely számtalan népviseleti és eszközből áll.
***
Október 6. Közösségi munka és Tök jó nap. Minden évben megrendezzük a Tök Jó
Napunkat, ahol nem díszítjük a tököt, hanem felöltöztetjük és kihelyezzük a település
nagyobb köztereire. Természetesen a gyerekeket is bevontuk közöttük a nemzetiségi a
hagyományőrző osztályt és a nemzetiségi óvodai csoportot. Ezzel a rendezvénnyel a Márton
napi hagyományok felelevenítését kívánjuk népszerűsíteni.
***
November 1. Fáklyás felvonulás
Idén kilencedik éve emlékeztünk Pásztor Mária sírjánál Őseinkre. Ahogy minden évben most is tiszteletüket tették közösségünk iskolásai azzal, hogy sokan közülük eljöttek és viseletbe öltöztek a megemlékezésen.
***
Március 4. Hímző kör
Első alkalommal varró- hímző szakkör volt Gulyás Magdolna a Népművészet Ifjú Mestere vezetésével. A foglalkozásra bevonta a szlovák nemzetiségi osztály napközis gyerekeit is.
***
Március 8. Iskolai bemutatkozó
A megrendezésre kerülő bemutató tanításon szép számmal voltak érdeklődők és egy jó hangulatú, tartalmas programmal zárult a délután az iskolások és a leendő iskolások számára.
***
Április 19-én Patak mosdás
Az idei bűvös patakmosdás az elmúlt évihez hasonlóan a Bulgár kertben lett
megtartva. Különböző játékokat, énekeket, verseket mutattunk be az érdeklődőknek. Kondacs
Anna nyelv tanárnő osztotta szét a szerepeket, szlovák verseket és énekeket a gyerekeknek.
Az iskolások és óvodások bevonása Balázs Mihai Zoltáné feladata volt.
Médianyilvánosság: Csömöri Hírmondó, Ludove Noviny
***
Május 1. Szlovák majális
Az idei rendezvényen is bemutatkoztak az iskolások. Szlovák táncokat és mondókákat adtak elő.
***
Május 7. Regionális Szlovák népdal és versmondó verseny- CSÖMÖR
A szlovák nemzetiségi osztály diákjai nagy sikerrel szerepeltek a Magyarországi Szlovákok Szövetsége és a Csömöri Szlovák Nemzetiségi Önkormányzat által rendezett regionális népdal és versmondó versenyen. A csömöri gyerekek helyi szlovák népdalokkal készültek. Mind két kategóriában továbbjutottak az országos döntőbe. Ének és szlováknyelv felkészítést Ráduly Ildikó és Kondacs Anna végezte.
***
Május 17. Csömöri Napok- Falunap
Idén 26. alkalommal megrendezésre kerülő Csömöri Napok Hagyományos napján felléptek a Furmicska, Malá és Malicská Furmicska csoportjai.
***
Május 24. osztálykirándulás
A nemzetiségi oktatásban résztvevő gyerekekkel osztálykiránduláson vettek részt. Az úticél Esztergom volt Párkány érintésével. A célja az volt, hogy a nyelvet anyanyelvi környezetben is gyakorolhassák a gyerekek. A szlovák önkormányzat támogatta az osztályt a kirándulás teljes finanszírozásával. Busz, étkezés, belépők.
***
Május 31. Országos Szlovák népdal és versmondó verseny- DABAS
A szlovák nemzetiségi osztály és a gyerekcsoport tagjai nagy sikerrel szerepeltek a Magyarországi Szlovákok Szövetsége által rendezett országos népdal és versmondó versenyen. A csömöri gyerekek helyi szlovák népdalokkal és versekkel készültek.
Médianyilvánosság: A rendezvényt a Duna Televízió és a Duna World szlovák nemzetiségi
műsorában is bemutatták. Továbbá a Csömöri Hírek és a Ludove Noviny oldalain is
olvashattak róla.
***
Augusztus 20. - Ökumenikus imaóra
Az iskolás gyerekek közül néhányan ellátogattak és aktívan részt vettek ezen egyházi eseményünkön. Fontosnak tartjuk, hogy a tánc mellett a vallási szokásokat is megismerjék a gyerekek, hiszen kultúrkörünk részét képzik.