Nemzetiségi Óvodai Csoport - Národnostná Skupina v Materskej Škôlke
Tájékoztató a Hagyományőrző Óvodai Csoport működéséről
2013-ban felmerült a lehetősége annak, hogy a gyerekek szlovák (csömöri tót) nemzetiségi néptáncokat-dalokat tanulhatnak a nemzetiségi óvodai oktatás keretein belül. Felhívásunkra Balázs Mihai Zoltánné, Kati néni jelentkezett. Kati néni nemzetiségi óvodai pedagógus, aki örömmel vállalta, hogy megismerteti a gyerekekkel a szlovák népi kultúra alapjait. 2014/15-ös tanév kezdetén elindultak a szlovák nyelvű foglalkozások a Kéknefelejcs Művészeti Óvodában, rendszeressé váltak a szlovák nyelvű dalocskák, versek és a népviselet is megjelent a gyerekek mindennapi életében. Az óvodások heti rendszerességgel és töretlen lelkesedéssel jártak a Csömöri Tót Hagyományaink Házába, ahol Szabó Erzsébet gondoskodó figyelme mellett tanultak a kicsik szlovák/magyar népdalokat, táncokat és készültek a fellépésekre. A 2016-os év folyamán a Szlovák Nemzetiségi Önkormányzat segítségével és támogatásával Korom Zsolt táncoktatóval és Grúber Hajnalka Nemzetiségi óvodai pedagógussal bővült a gyerekekkel foglalkozó oktatók száma. Ezalatt a rövidke idő alatt megismerkedhettek a régi archív fotók mellet a szüreti, Húsvéti, lakodalmas és befőzési szokásokkal. Egyre több mondókát és éneket tudnak Őseink nyelvén megszólaltatva. Természetesen a Karácsonyi műsor is a hagyományőrzés jegyében készült el. Csömöri népviseletbe öltözött gyerekek a Betlehemes műsorban az Őseink nyelvén szólaltatták meg a Pásztorok, pásztorok (Pásteri),Megszületett a kis Jézus (Narodil sa Kristus pán) és a pásztortáncok énekeit is. 2018-ban Horváth Enikő és Szűcs Orsolya vették át a csoportot. Oktatóink folyamatos továbbképzéseken vesznek részt (pl. Így tedd rá!). Büszkék vagyunk rá, hogy pedagógusaink, nevelőink ennyi szívvel és odaadással oktatják gyermekeinket otthonunk Csömör nemzetiségi kultúrájára.
Nevelők, oktatók:
- Vezető, művészeti vezető: Szabó Erzsébet
- Táncoktató:
- Horváth Enikő Csilla: Gyerekkoromtól fogva néptáncolok az egyesületben. 2018 óta oktatóként is tevékenykedem. Törekszem arra, hogy a gyerekek már kicsi korukban megismerkedhessenek a néptánccal, hagyományainkkal, megszerethessék azokat és a gyakorlatban minél többet tanulhassanak. Folyamatosan részt veszek az Így tedd rá! képzésen, ahol módszertani oktatásban részesülök. 2019-ben elkezdtem a Néptánccsoport Vezetői Tanfolyamot, ahol 2022 januárjában végeztem.
- Asszisztens:
- Szűcs Orsolya Csömöri tót családból származom, ezért is tartom fontosnak hagyományaink megőrzését. Kisiskolás koromtól kezdve táncolok a Furmicsa Néptánc Egysesületben. Itt tanultam meg, milyen fontos a régi hagyományok megőrzése és fenntartása, a csömöri ruha őseinkhez méltó viselése. Az itt töltött éveim során néptáncmódszertani oktatáson vettem részt, ami nagyban hozzájárul, hogy eredményesen adjam át a tudásomat a fiatalabb korosztálynak. Már 3 éve oktatok táncot és szlovák népi játékokat, mondókákat óvodásoknak. Én is tanulok szlovákul, mivel szeretném a tót nyelvet és a hagyományokat megismertetni és megszerettetni a gyerekekkel. Célom az, hogy a régi tót hagyományok ne vesszenek ki a mindennapjainkból és minél többen megismerjék a Csömöri Tót Hagyományaink Háza tevékenységeit.
- Nemzetiségi óvónő:
- Balázs Mihai Zoltánné: 1976-ban végeztem az Óvónőképző Intézetben Szarvason, magyar-szlovák szakon. 2012 augusztus végén kerültem Csömörre, mivel itt kerestek szlovák diplomával rendelkező óvónőt. Azóta itt dolgozom Csömörön a Laki úti óvodában. A gyerekekkel együtt ismerkedünk a csömöri tót hagyományokkal, büszkén viseljük népviseletüket, megismerjük ételeiket.